Casablanca- czyli klon Amigi firmy MacroSystem

MacroSystem to firma specjalizująca się w produkcji urządzeń do nieliniowej obróbki  video.

Wyprodukowała pod koniec lat 90-tych urządzenie nazwane Casablanca. Było to urządzenie oparte o architekturę Amigi.

CASABLANKA jest takim elektronicznym stołem montażowym przeznaczonym do montowania dowolnych filmów z materiału dostarczonego z zewnętrznego źródła (kamera, magnetowid). Oprócz montażu posiada dodatkowo możliwość nagrywania dubbingu, wykonywania efektów specjalnych na obrazie, wstawiania napisów.

Gdy zajrzymy do środka, zobaczymy zupełnie inną z wyglądu budowę praktycznie niczym nie przypominającą Amigę. Dla wprawnych oczu jednak, widać kilka szczegółów zdradzających pokrewieństwo, mamy tu  Motorolę 68060 taktowaną częstotliwością 50MHz, Dysk SCSI o pojemności 18Gb, znane z Amigi dwie kości ROM, dwie kości pamięci SIMM  32Mb każda oraz dodatkową kartę o nazwie „Casablanca Motion”. Widać, że producent okroił Amigę z niepotrzebnych do montażu układów zaznaczając jednocześnie elastyczność Amigi. Zintegrował naszą platformę z kartą wideo, a dzięki ogromnej wydajności systemu AmigaOS spowodował, aby oprogramowanie pracowało w bardzo szybki sposób nawet pod kontrolą nie najszybszych procesorów Motoroli. Rozwiązanie to sprawdziło się znakomicie, a firma w przyszłości miała produkować wiele kolejnych urządzeń z serii Casablanca i tak się oczywiście stało.

Dzięki zastosowaniu trackballa zaoszczędzisz miejsce na stole, które musiałbyś przewidzieć na poruszanie myszką, która także może być zastosowana do CASABLANKI.

Moja przygoda z Casablanc-ą zaczęła się jak zwykle 🙂 od pojawienia się jej na znanym portalu aukcyjnym.

Cena była atrakcyjna bo była praktycznie wartości zakupu procesora siedzącego w środku.

Casablanc-ę otrzymałem z jedną dyskietką systemową oczywiście w języku niemieckim. Przed podłączeniem jej do zasilania, rzuciłem okiem do środka by wykluczyć ewentualne usterki. Okazało się że po zdjęciu pokrywy wyglądała jak nówka prosto z jakiegoś magazynu. Nie było nawet grama kurzu, musiała być bardzo mało używana lub wcale.

Przyszedł więc czas na podłączenie jej do zasilania. Po tej operacji moim oczom ukazał się obrazek startowy z napisem „CASABLANCA”

Super!!! tylko był mały problem, ten Niemiecki. Poczytałem trochę w sieci na ten temat i trafiłem na PPA.pl a tam na człowieka o imieniu Wojciech. Skontaktowałem się z nim i okazało się że jest autorem Polskiej wersji językowej. Zaproponował bym wysłał mój dysk do niego to mi zainstaluje wszystko co ma do niej i to w PL. Tak też uczyniłem.

Po kilku dniach dysk do mnie wrócił i z radością przystąpiłem do montażu i uruchomienia. I w końcu Casablanca przywitała mnie w ojczystym języku. Zacząłem więc zabawę w producenta filmów video.

Po kilku dniach zmontowałem swoją pierwszą produkcję.

Muszę ją jeszcze teraz tylko zdigitalizować i dodam ją później.

A teraz przedstawiam super reklamę Casablanci która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Ponoć montowana na samej Casablance.

Dodać mogę jeszcze od siebie że kiedyś reklamy to się robiło z przekazem 🙂

 

 

Poniżej  zamieściłem zdigitalizowany już filmik zmontowany na Casablance.

Jest to mój pierwszy materiał nie ukazujący jeszcze wszystkich możliwości Casablanki.

 

Related posts

3 thoughts on “Casablanca- czyli klon Amigi firmy MacroSystem

 1. Jerzy Lukasiak

  Dzień dobry.
  Mógłbyś podać namiary na Wojciecha.
  Mam taką samą Casablacę i nie mam oprogramowania .
  Kupiłem dyskietki z programem /ebay/, niestety okazało, że użycie ich na innej casablance
  powoduje zapis na nich” nr” tej casablanki i użycie ich na następnej jest niemożliwe.
  Pozdrawiam Jerzy

  1. owner2

   Witam,
   Znajdź sobie na portalu ppa.pl nik avision.
   To właśnie jest Szanowny Pan Wojciech.

   Pozdrawiam.

 2. Kris

  Witam.
  Muszę się pochwalić. Posiadam jeszcze w swoich zasobach poczciwego „klasyka” i A1240T. Ostatnio nabyłem s4000 Pro, jednak jest uszkodzona. Przypuszczam iż naprawa będzie trudna z uwagi na zdobycie AVboard.

Leave a Comment