CyberStorm MK1 50MHz + 64Mb RAM + SCSI

Dziś dotarło moje marzenie, obiekt westchnień i legend, czyli CyberStorm MK1.

Jest to chyba najlepsza karta CPU do Amigi, przynajmniej dla mnie 🙂

Karta przyspieszająca podstawową konfigurację (68040/25) ok. 8-krotnie. Przyspiesza działanie kart graficznych i dysków, dzięki czemu można zapomnieć o spowolnionych reakcjach komputera na polecenia użytkownika.

Dodatkowo kartę można wyposażyć w konroler Fast SCSI-II , który w dalszym stopniu wpłynie na przyspieszenie pracy systemu.

Jest to pierwsza wersja słynnej serii kart Cyberstorm. Charakteryzuje się ona nieco szybszym dostępem do pamięci w stosunku do kart w wersji MKII oraz modułową budową. Właśnie to sprawia  że CS wygląda naprawdę powalająco.

Mój CS MK1 ma procesor 68060 taktowany zegarem z częstotliwością 50MHz. Ma na pokładzie 64Mb RAM-u oraz dodatkowo kontroler urządzeń SCSI-II o prędkości ok 10Mb/s.

Kilka danych:

  • procesor Motorola 68060 @ 50 MHz
  • wbudowane MMU i FPU
  • pamięć do 128 MB Fast RAM
  • cztery podstawki SIMM
  • opcjonalnie kontroler Fast SCSI-II (max. transfer do 10 MB/s)
  • modułowa konstrukcja karty

 

Montaż i uruchomienie zacząłem od przeczytania manual-a 🙂  znajdziesz go w dziale Download.

Wyczytałem z niego że przechodząc z procesora 68030 trzeba zmienić dwie zworki na płycie głównej, są to J100 oraz J104 nazwane CLKS, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie układu GARY.  Chodzi tu o wewnętrzne lub zewnętrzne taktowanie.  Należy je przełączyć z INT na EXT. Nie dotyczy to jednak karty A3640 bo aby działała już wcześniej trzeba było zworki przełączyć na EXT. Lecz zanim przełączymy zworki, musimy się zastanowić jaki sposób instalacji wybierzemy. Ja znam dwa:

  1. Instalujemy CS na płycie głównej, odpalamy WB z dyskietki i manualnie podmieniamy biblioteki 68060.lib. Po tej operacji system powinien się uruchomić bez problemów.
  2. Mój sposób to zanim zamieniłem karty CPU czyli jeszcze na 68030 lub jak ktoś ma 68040 instalujemy z oryginalnej dyskietki instalacyjnej sterowniki. Instalator sam podmieni biblioteki oraz doinstaluje wszystkie niezbędne składniki. Po tej czynności podmieniamy karty CPU i nasz CS powinien już odpalić. Tak przynajmniej było w moim przypadku.

 

 

Related posts

Leave a Comment