Fuel Cell czyli Power Bank na wodór

Power bank firmy BRUNTON to coś więcej niż zwykły power bank. Ten power bank to technologia używana w promach kosmicznych.

Cała energia zmagazynowana jest w wysoko ciśnieniowym zbiorniku w postaci czystego wodoru. Ciśnienie w zbiorniku dochodzi nawet do 30 bar-ów.

Elementem zamieniającym wodór w energie elektryczną to najprawdziwsze ogniwo paliwowe Fuel Cell. Istnieją nawet auta elektryczne które korzystają z tej technologii .

Dowiedzmy się jednak jak to działa.

Ogniwo składa się z dwóch głównych elementów- Elektrod w skład których wchodzi Anoda i Katoda oraz Elektrolitu lub membrany.

Elektrody to zazwyczaj włóknina węglowa lub kartki porowatego grafitowanego papieru, teflonowane na zewnątrz i pokryte katalizatorem (najczęściej porowatą platyną – pierwiastkiem o najlepszych właściwościach katalitycznych) na styku elektroda – membrana. Membrana to elektrolit lub częściej stosowane polimery.

Aby reakcje elektrochemiczne zachodziły z odpowiednią ciągłością, elektrony muszą być stale wytwarzane na anodzie i dostarczane do katody. Konieczny jest również swobodny przepływ jonów pomiędzy elektrodami. W ogniwach paliwowych elektrony docierają do katody z pominięciem elektrolitu, poprzez zewnętrzny obwód elektryczny. Płynące w nim elektrony mogą wykonać pracę. Z kolei jony wędrują pomiędzy elektrodami poprzez elektrolit. Elektrolit musi być więc dobrym przewodnikiem jonów i jednocześnie jak najsłabszym przewodnikiem elektronów – w przeciwnym razie elektrony płynęłyby przezeń z pominięciem zewnętrznego obwodu i ogniwo nie mogłoby funkcjonować.

Ale zakończmy część teoretyczną, przejdźmy teraz do części praktycznej.

Power bank jest bardzo ładnie i solidnie zapakowany. W pudełku znajdziemy oprócz samego urządzenia dwa Hydrocore czyli zasobniki na wodór oraz instrukcje. Producent zapewnia że jeden zbiornik zastąpi nam

 

Related posts

Leave a Comment